Як свердлити плитку, щоб вона не тріснула? Поетапна інструкція, як зробити отвір у стіні з кахельною плиткою, не пошкодивши її

Як свердлити плитку (без сколів та тріщин): алгоритм для новачків з виконання робіт + поради, як свердлити кераміку та керамограніт

Плитка є елегантним, практичним та різноплановим будматеріалом для створення зручності та затишку в будинку. Вона чудово підійде для прикраси будь-якої кімнати, як на кухні, в туалеті, у передпокої, для залу або у ванній.

Укласти плитку – це досить проста справа і під силу будь-якому господарському чоловікові, проте важливо мати навички висвердлити отвори в плитці таким чином, щоб вона не дала тріщини. Після установки плитки знадобиться встановити сантехніку, ще потрібно буде висвердлювати дірки в плитці до труб та інших ліній. Як це зробити правильним методом, щоб плитка не тріснула? У статті буде надано відповідь на це запитання.

Навіщо свердлити кахель

Для чого зазвичай треба просвердлювати керамічні покриття? Ось можливі ситуації:

 • Встановлення електричної розетки;
 • Підведення рушник сушителя;
 • Монтаж сушарки під білизну;
 • Проведення водопроводу або інших комунікацій;
 • Навішування тримачів, гаків, полиць, дзеркал.

До початку процедури свердління варто встановити вид та якість плитки. Міцність, крихкість, відмінні властивості глазурі, пори в плитці – ці аспекти відбиваються в результаті проточування та підборі інструментарію.

У всіх видах плитки є єдина загальна відмінність – гладка площина, з неї свердло часто намагатиметься зіскочити. Вирішенням проблеми буде наклеїти на робочу ділянку малярський скотч і настав час починати робочий процес.

Ще одна деталь – необхідно перевірити щільність закріплення плитки. Можна легко постукати по поверхні облицювання. Глухота звучання говоритиме про те, що в поверхні немає порожнеч і можна без побоювань свердлити.


Коли лунає дзвінкий звук – це говорить про те, що в плитці є порожнечі, вони при свердлівці здатні викликати тріщини зі сколами.

Чим робити обробку кахлю

Оптимальним інструментом для обробки керамічної плитки стане електричний або акумуляторний шуруповерт. Його велика швидкість обертання до 1000 об/хв, дає можливість легко провести обробку плитки.

Замість шуруповерта може послужити електродриль або його ручний різновид, коли потрібно висвердлити маленьку дірочку.

Підбір відповідного свердла або типу насадки для вирішення конкретних завдань:

 • Свердла у вигляді списа. Підійдуть для закладання дюбелів, мають недорогу вартість і тривалий термін експлуатації;
 • Твердосплавні свердла з одностороннім заточенням. У таких насадках зменшується можливість перегрівання і стає легше працювати з найтоншою та крихкою плиткою;
 • Свердла з алмазним напиленням. Надають відмінну свердловку навіть дуже твердої плитки, проте через велику вартість застосовувати їх доцільно, коли є велика кількість роботи;
 • Свердла коронки мають карбід вольфрамове нанесення. Різностороннє оснащення здатне здолати як тверду кахель, так і керамограніт, мармур і цеглу;
 • Свердла з переможцем на кінці. Непогано свердлять нетверду кахель і плитку усередненої жорсткості. Радиться проводити буріння плитки на стінці, вдаючись до пір’яних свердлів, вони мають малий кут заточування і не завдають шкоди плитковому покриттю.

Додаткові варіанти

Для отримання отвору величезного перерізу, нерідко беруть свердло з регулюванням зубців – цей пристрій називається балеринка. Конструкцією вдасться висвердлити отвори до 9 см, а також незвичайної конфігурації, під які відсутні коронки.

Але через кронштейн, що пересувається руками, кромки дірки вийдуть нерівними. Отже, використання балеринки виправдане тоді, коли нерівні краї будуть накриті.

Тонкощі процесу (покроково)

Коли знадобиться просвердлити плитку, потрібно взяти до уваги такі тонкощі:

 • Не можна допустити перегрівання свердла або плитки, адже верхня куля піде павутиною і розсипеться;
 • Робочу ділянку, де відбувається свердління, потрібно намочувати водою;
 • Визначити потрібне зусилля натиску. Якщо притискати дриль слабше, то отвір не вийде, а якщо перестаратися, то кахель лусне;
 • При висвердлюванні дірок у плитці не можна використовувати реверс. Дозволяється лише повільне крутіння свердла за стрілками годинника;

Особливу обережність слід виявити на стиках. Адже на цьому місці плитка не має покриття і з легкістю кришиться.
Висвердлювання малих отворів

Нерідко для кріплення полиць, гаків або шаф на кухні потрібно забити пластикові дюбелі перетином до 1,2 см.

Розглянемо кроки по свердлівці стіни, обкладеної плиткою:

 1. Встановлюється місце під отвір. Воно має знаходитися від кінця плитки в проміжку до 1,5 см. В іншому випадку свердло може зіскочити у плитковий шов.
 2. Робиться розмітка, в патрон дриля вкладається свердло, що відповідає розміру дюбеля. Сама діра має вийти трохи ширше, ніж d — пробки на 1-2 мм.
 3. Свердло спрямовується в накреслений центр. Важливо робити свердління на невеликих обертах. Найважче – пройти верхній шар кахлю, проходити глибше стане простіше.
 4. Далі відбувається зміна свердла на звичну для стін модель. Його переріз має підходити під d-дюбеля. Буріння на заплановану глибину піде гладко тоді, коли свердло проходитиме вільно через пророблену в плитці дірку.
 5. Дюбель вкладається в виконаний отвір і обережно забивається.
 6. На цьому етапі закручується саморіз, гак або інший тип кріплення.

Свердління великих отворів

Така скрупульозна процедура робиться за подальшими розпорядженнями:

 1. Відзначається центр отвору, вставляється коронка відповідного d-на дриль.
 2. Свердло ставиться всередину і проводиться початок свердління на малих обертах.
 3. Після проходки кулі емалі, швидкість обертання збільшується, а після проходження всієї плитки – свердлильна робота зупиняється.
 4. Тут застосовується перфоратор. Варто проводити всі дії дбайливо.

Для створення величезного отвору – свердління коронкою є дуже дієвим, але й найдорожчим методом. При висвердлюванні плитки рахунок коронки її необхідно постійно охолоджувати водою, оскільки пристрій дуже швидко піддається перегріву.

Діяльність цього методу полягає в алмазному покритті на коронці, що сприяє швидкісному свердлінню. Ще практикується недорога модель коронки – свердло із зубцями із твердого сплаву, здатне досягати d-15 см.

Робота з балеринкою

Оптимальний варіант зробити ємну перфорацію – застосувати балеринку з наконечником відповідного діаметра.

Така процедура робиться до настилу плитки на підлозі або стіні.

 1. Робиться розмітка, встановлюється центр. Плитку для зручності розташовують на стіл, верстак.
 2. До застосування балеринки, потрібно для початку в центрі висвердлити отвір меншого діаметру 3-4 мм. Це дозволить легше проходити робочому процесу.
 3. Висвердлювати рекомендується на невеликих обертах. Дриль утримується перпендикулярно до поверхні плитки. За великих зусиль може затиснути свердло.
 4. Потрібно простежити, щоб різ утворювався з усіх боків рівномірним.

Майстер, який працює з балеринкою, повинен бути обережним, адже свердління з цим оснащенням супроводжується чималою вібрацією.

Радиться використовувати інструмент із захисним, пластиковим кожухом, тоді робота виконуватиметься безпечно.

Фото-інструкція, як свердлити плитку