Що таке травертин: 120 фото прикладів та варіантів використання матеріалу для обробки підлог або стін

Що таке травертин: властивості та види матеріалу, способи видобутку та найкращі варіанти використання в дизайні інтер’єру (120 фото)

Травертин є різновидом будівельного та оздоблювального матеріалу, який часто використовується для внутрішньої та зовнішньої обробки. Першовідкривачами цієї сировини вважають стародавніх римлян. Вони використовували камінь для оздоблення фасадів та оформляли підлогове покриття.

Особливість травертину

Цей різновид матеріалу вважають одним із представників сімейства туфів. Зовні він дуже схожий на звичайний вапняк або черепашник. Кам’яні елементи легко піддаються обробці через свою пористу будову. Завдяки цим параметрам плити мають середню вагу.

У будівельній промисловості травертин вважаю досить популярним різновидом оздоблювального матеріалу. Справа в тому, що кам’яна порода має безліч переваг.

Переваги травертину

Зовнішній вигляд

Багатогранна фактура дозволяє перетворити будь-яку площину. Привабливий, але водночас ненав’язливий відтінок із незвичайним малюнком допомагає втілити дизайнерські задумки. Камінь має унікальні властивості. Його можна вибирати для внутрішньої та зовнішньої обробки;

Доступна вартість

У будівельних відділах можна виявити велику різноманітність форм та моделей з травертину.Вартість виробу розраховується виходячи з кольору поверхні, її розміру та пористості;

Екологічний склад

Відповідно до показників хімічного аналізу у складі такого каменю відсутні радіоактивні компоненти, які негативно впливають на організм людини;

Піддається обробці

Професійні будівельники стверджують, що вироби із травертину легко обробляти. Для роботи можна використовувати підручні матеріали або спеціальне обладнання.

Виділяють кілька недоліків даного матеріалу. До них належать:

  • Правильний догляд декоративної поверхні. Пориста структура може руйнуватися під дією агресивної хімії та механічної дії;
  • Фасади з травертину потребують додаткового захисту. Для цього використовують прозорий лак, який захищає кам’яний фасад від забруднень та деформацій.


Як отримують травертин

Травертин утворюється в області морів, річок та океанів, де спостерігають активний рух води. Добувають пористий камінь на території Вірменії, Росії, Болгарії та Таджикистані.

Вчені стверджують, що величезні поклади розташовані на території Туреччини та Італії.У будівельній промисловості особливою популярністю користується сировина, отримана у Вірменії, Киргизії та Ірані. Цей вибір заснований на щільності кам’яної структури. Турецький травертин вважається більш м’яким. Він підходить для обробки фасадів будівель та споруди малих архітектурних форм.

Види травертину

Практично всі різновиди травертину подаються спеціальною обробкою. Справа в тому, що для обробки не використовують необроблені елементи. Вони вважаються крихкими. Згодом поверхня руйнується під дією кліматичних катаклізмів, сонячної інсоляції та вологи.

За способом обробки травертин ділять на кілька видів:

Полірований

Відмінною особливістю даної моделі вважають наявність дзеркального блиску. Під час огляду елементів можна виявити глибоку фактуру та світлий відтінок;

Лошений

Ще однією назвою цього виду є поліполірований. Кам’яні елементи відрізняються гладкою фактурою та відсутністю дзеркального блиску. Зовні така модель травертину дуже схожа із сатином. При тактильному контакті він нагадує оштукатурену стіну;

Шліфований

На поверхні є легка шорсткість. Щодо колірної палітри, то при огляді можна спостерігати дрібні вкраплення світлого відтінку;

Пиляний

Такий тип травертину відрізняється вираженим рельєфом та грубою шорсткістю. Модель декоративного матеріалу має численні поглиблення, які можуть сягати від 2 до 4 мм;

Бучардований

Цей різновид декоративного каменю застосовують для фасадного оздоблення. Відмінною особливістю даної моделі є наявність глибокого рельєфу з перепадами, які можуть досягати до 6 мм завглибшки;

Брашований

У процесі виробництва цього застосовують спеціальне обладнання у вигляді щіток. Воно допомагає швидко зістарити кам’яну плиту та надати їй вираженої шорсткості.

Для внутрішньої обробки рекомендують вибирати поліровані, лощені та шліфовані різновиди кам’яних плит. Такі моделі мають гладку поверхню та м’яку фактуру.


Для зовнішньої обробки можна використовувати грубі моделі травертину. Їхню поверхню попередньо покривають захисним лаком, щоб у процесі експлуатації покриття не деформувалося та не змінило колір.

Натуральний травертин реалізують у вигляді невеликих плит або блоків. Маса кам’яних плит змінюється в залежності від їх форм та розмірів. Вартість натурального травертину набагато нижча, ніж у штучних моделей.

Камінь, отриманий у штучних умовах найчастіше використовують для фасадного оздоблення. Для виробництва таких матеріалів застосовують травертиновий пил, пластифікатори та хімічні присадки. Перевагою штучного травертину вважають доступну вартість та здатність імітації натуральної фактури.

Декоративна обробка травертину

Цей спосіб декоративної обробки ділиться на дві категорії: механічна та хімічна. У першому способі застосовують спеціальні щітки, поверхня яких покрита алмазним пилом.

При тривалому впливі на кам’яну поверхню вдається отримати глибокі борозни та яскраво виражений рельєф.

  • При хімічному способі застосовують спеціальні речовини, які поступово руйнують верхню оболонку і дозволяють досягти м’якої фактури.
  • Після цього кам’яну основу ретельно обробляють мильним розчином, що дозволяє позбутися хімічних реагентів.
  • В результаті поверхня набуває численних нерівностей і перепадів.

Щоб зберегти декоративну фактуру, використовують спеціальні види захисного лаку. Вони мають прозорий колір. При дотриманні техніки нанесення на поверхні утворюється щільна плівка.

Фото травертину